Aj my, na urbári, začíname na jar prácami typickými pre lesnú prevádzku, ako sú príprava plôch pre zalesňovanie – uhadzovanie haluziny, zalesňovanie, opravy ciest po zime, spracovanie novej podkôrnikovej kalamity. No minimálne sa to od predchádzajúcich rokov líši miestom, rozsahom, ako aj charakterom týchto prác.
V mesiacoch apríl až máj sme vysadili 265 890 ks sadeníc, na ploche cca 100 ha. Tretina z tohto objemu sadeníc pripadala na opakované zalesňovanie na plochách, kde sa nám mladé stromčeky vysadené v minulých rokoch z rôznych príčin neprijali. Medzi takéto príčiny patrili hlavne sucho, tvrdoň smrekový, ale aj nekvalitné sadenice či nekvalitná práca pri ich výsadbe. Obnoviť les na miestach, kde ho zničil vietor a následne lykožrút, si vyžaduje trpezlivú a poctivú prácu počas niekoľkých rokov po sebe, až kým mladé stromčeky nezosilnejú a neodrastú z vplyvu škodlivých činiteľov ako tráva, malinčie a to ich bude treba ešte dlhodobo ochraňovať pred zverou – hlavne jedľu.
Častokrát mi lesníci počúvame, že rúbeme lesy kvôli peniazom. No to môže povedať len totálny ignorant. Veď aj zákon nám hovorí, ba doslova prikazuje, že v hospodárskych lesoch musíme kalamitu či už vetrovú, alebo podkôrnikovú, čo najskôr spracovať (do pol roka) a následne takto vzniknuté holiny do dvoch rokov zalesniť. Práve naopak, tým že sú lesné porasty poškodené ešte pred svojou zrelosťou, kvalita dreva je nižšia a jeho objem menší, takže v podstate pri spracovaní kalamity v každom prípade ekonomicky tratíme. Veď na obnovu lesných porastov v čase ich zrelosti pri normálnom hospodárení máme spracované postupy (hospodárske spôsoby a ich formy), ktoré nám umožňujú obnoviť lesy aj prirodzene a nie umelo – výsadbou pri vynaložení nemalých finančných prostriedkov.
Okrem zalesňovania v jarných mesiacoch a popri spracovávaní kalamity nás čakajú aj práce pri ochrane mladých lesných porastov (vyžínanie, ochrana pred zverou, prerezávky, … )
V rámci projektu nám ostáva tiež ešte postaviť 6,5 km oplôtkov, ktoré sú pri správnej a pravidelnej údržbe takmer dokonalou ochranou pred zverou.
Čaká nás ešte mnoho poctivej práce, ktorej výsledkom by mali byť o 10 – 15 rokov mladé lesné porasty, ktoré budú v budúcnosti plniť všetky tie funkcie, ktoré od lesov očakávame.
Na záver chcem vysloviť prianie, aby každý za svoju čestnú prácu dostal aj poctivú plácu a nikto nežiadal od druhého veci veľkej ceny za neprimerane malú protihodnotu.
Ďakujem
Ing. Vladimír Zubček
predseda PSBU L. Kokava