Navigácia

Obsah

PRÍSPEVOK PREDSEDU PSBU

Typ: ostatné
cesta na Lojzovo Príspevok predsedu PSBU obce Liptovská Kokava do Kokavských aktualít zo dňa 6.10.2021

Vážení podielnici, spoluobčania.

 

   V druhej polovici septembra sme urobili väčšiu opravu (údržbu) lesnej cesty na Lojzovo. Táto cesta vedie náročným terénom. Je dôležitá pre sprístupnenie celej oblasti Trsteníka. Generálna oprava tejto cesty bola urobená v prvom polroku roku 2016 (podrobnú informáciu o tejto oprave nájdete na našej webovej stránke www.urbarkokava.sk v sekcii fotogaléria). Ubehlo teda už viac ako  päť rokov od tejto veľkej opravy. Aby cesta slúžila aj naďalej a bola bezpečne zjazdná, tak si vyžiadala popri každoročnej bežnej údržbe (ako je napr. čistenie priepustov, ...) aj väčšiu opravu,  hlavne čo sa týka koruny (povrchu) cesty tak, aby bola zabezpečená jej schopnosť odviesť zrážkovú vodu z telesa cesty do okolitého terénu. A prečo píšem o oprave tejto cesty? V čase, keď sme s opravou cesty na Lojzovo boli cca v ¾, tak ma prekvapil telefonát z prostredia štátnej ochrany prírody. Že či viem, že na Trsteníku je JCB v treťom stupni ochrany prírody a narušuje lesný pôdny kryt a boli mi citované všakovaké paragrafy zo zákona o ochrane prírody. Tak som musel uviesť oznamovateľa do obrazu a to, že síce lesná cesta je na lesnom pôdnom fonde, ale nepatrí do plochy porastov určenej na pestovanie lesa, ale patrí do tzv. ostatných plôch – bez lesných porastov,  ktoré slúžia lesnému hospodárstvu a tam patria aj lesné cesty a zvážnice. Je priam absurdné, čo týchto chlapíkov zo štátnej ochrany prírody „trápi“ a pritom im nebráni vypýtať si kľúč od rampy, ktorá bráni vstupu na túto cestu.

   Štátna ochrana prírody nás vlastníkov obmedzuje hádam v každej činnosti pri správe nášho majetku, ale to, že zonácia TANAPu, ktorá sa vlečie už viac ako 20 rokov, nebola do dnešných dní dotiahnutá k úspešnému koncu, to ich netrápi a nám tak „utekajú“ peniažky za prenájom pozemkov TANAPu.

   Tak som sa pri tejto príležitosti zamyslel. To my lesníci aj vlastníci lesa sme naozaj takí zlí, len rúbeme a ničíme les a ochranári sú tí dobrí, lebo oni les chránia? Ale ako chránia? Rečami !!! Ako sa hovorí – „skutek utek“. V 2014 bola veľká vetrová kalamita, ale to všetci vieme, aj ochranári. Teraz by nám ju možno zakázali aj spracovať, teda v čase od 1.3. do 31.8. určite, lebo teraz to tak robia. My sme kalamitu na tých obrovských plochách spracovali, aj na Trsteníku, kade vedie predmetná cesta na Lojzovo a čuduj sa svete, v súčasnosti je tam už vo veľkej miere zabezpečený mladý lesný porast (mladina), ktorý úž plní do značnej miery všetky svoje funkcie a hlavne tú pôdoochrannú a vodohospodársku. A čo ochranári, čo dokázali oni ? Svojimi niekedy nezmyselnými zákazmi a obmedzeniami vyprodukovali mŕtvy les, ktorý tak teraz glorifikujú ! Že vraj čo je tam života ! Áno, v lese má miesto aj suchár aj tlejúci strom padnutý na zem, ale ak toto má byť cieľom, tak niekde v myslení nastal skrat – čo vy nato páni ochranári? Po nás ostal živý les a po vás ostane čo? A prepáčte, zabudol som. Je tu predsa zachránený medveď. Z kráľa našich hlbokých lesov a dolín, z ikonického zvieraťa ste urobili „bezdomovca“ potĺkajúceo sa po dedinách (ba aj mestách), sadoch, poliach a hrabúceho sa v odpadkoch. A toto vyhlasujete za jeho teritórium! Príde mi páni „ochranári“, že čo zoberiete do ruky, to slušne povedané, pobabrete. Dohodnúť sa nechcete, o veciach nediskutujete a potom to tak aj vyzerá.

  A čo nového máme my ? Začiatkom septembra sme začali so spracovaním kalamity ktorá vznikla ešte začiatkom roka (ktorú sme nemohli spracovať až do 31.8.) a tiež budeme postupne spracovávať roztrúsenú kalamitu, ktorá vznikla v letných mesiacoch počas silných búrok. V pestovnej činnosti pokračujeme pri výchove mladých lesných porastov formou prerezávok a v ochrane jedle, ale aj ostatných drevín, obaľovaním pred poškodzovaním zverou.

Ďakujem

Ing. Vladimír Zubček

predseda PSBU obce L. Kokava


Vytvorené: 6. 10. 2021
Posledná aktualizácia: 6. 10. 2021 14:35
Autor: Správce Webu