Navigácia

Obsah

PRÍSPEVOK PREDSEDU PSBU

Typ: ostatné
Príspevok predsedu PSBU obce Liptovská Kokava do Kokavských aktualít zo dňa 13.12.2021

 

Vážení podielnici, občania.

 

   Keď som dostal mailom výzvu na príspevok do posledných tohtoročných Kokavských aktualít, tak to bolo aj s dovetkom, že má byť „krátky – stručný“. A dá sa to vôbec, v dnešnej dobe, stručne okomentovať to, čo sa deje ? Pokúsim sa.

   Je nešťastím, keď amatéri hodnotia prácu profesionálov a ešte väčším, keď prácu, ktorú majú vykonávať profesionáli, robia amatéri. Na sociálnych sieťach je plno profíkov, ktorí vedia čo, ako, a ako na to. Nezaváži ani šesťročné štúdium na lekárskej fakulte a ďalších šesť rokov odbornej prípravy v podobe atestácie. Ja to vidím vo svojom fachu – v lesníctve. Ľudia, čo v živote nevysadili ani stromček v lese (možno jabloň v záhrade), nič neurobili, len mlátia prázdnu slamu v podobe diskusných príspevkov či protestných akcií, majú neomylné názory a nie len tie, ale aj postupy na to, ako spasiť naše lesy. Najčastejšie výrazy, ktoré používajú, sú bezzásah a neťažiť. No bývať chcú v ekologických – teda aj drevených domčekoch s nábytkom z masívneho dreva, nie z PVC – to je neekologické. No keby počúvali aj lesníkov – profesionálov – odborníkov vo svojom odbore, tak by zistili, že postupy na udržateľné hospodárenie v lesoch pri zachovaní všetkých jeho funkcií sú už dávno vypracované a overené praxou, ale to by chcelo prejsť aspoň minimálnou odbornou prípravou. Búchajú s veľkým rachotom na otvorené dvere a pritom stačí pekne zaklopať a bude im otvorené. No masmédiá dávajú slovo hlavne krikľúňom a odborníkov berú len ako vedľajší produkt takýchto diskusií.

   Moje prianie? Nech verejnosť kontroluje aj prácu lesníkov, poukazuje aj na chyby, veď nikto nie je dokonalý, ale nech prácu v lesoch neriadi „ulica“, ale odborníci a ešte nech zdravý sedliacky rozum zvíťazí nad bludmi sociálnych sietí.

   Na záver zopakujem prianie z minulého roka:

   „V mojom mene, ale aj v mene PSBU obce Liptovská Kokava, Vám prajem  všetko dobré a do nového roku nádej, aby sme si zasa mohli bez obáv podať ruky a úsmev moli vidieť na perách našich rozžiarených tvárí“.

Ďakujem

Ing. Vladimír Zubček

predseda PSBU obce L. Kokava


Vytvorené: 13. 12. 2021
Posledná aktualizácia: 13. 12. 2021 8:59
Autor: Správce Webu