Navigácia

Obsah

Príspevok predsedu PSBU do Kokavských aktualít z 30.9.2015

Typ: ostatné
Vážení podielnici, občania.

V poslednom príspevku do Kokavských aktualít som písal, že v priebehu mesiaca júl dokončíme manipulačno – expedičný sklad v areáli Roľníckeho družstva. A tak sa i stalo. Z plochy zarastenej burinou skrývajúcej aj historické fragmenty poľnohospodárskej techniky sa stala spevnená plocha, ktorá spĺňa kritériá pre manipuláciu surových kmeňov – dreva v celých dĺžkach. S prevádzkou na sklade sme začali už v júli. Tiež bolo povedané, že podielnici zapísaní na odber palivového dreva na podiel si budú môcť toto drevo odviezť z novozriadeného skladu. Tento odvoz plynule prebieha a myslím si, že k plnej spokojnosti podielnikov. Ku koncu septembra boli požiadavky podielnikov uspokojené v množstve 1 054 prm !


No hlavný účel skladu nie je v produkcii palivového dreva. Jeho význam spočíva predovšetkým v tom, že dokážeme lepšie zhodnotiť vyťažené drevo jeho dôslednou manipuláciou a tak vyrobiť sortimenty dreva, ktoré sú na trhu lepšie speňažiteľné, ako kmene v celých dĺžkach, ktoré sme dovtedy odvážali z lesa. Pre manipuláciu v lese – pri ceste nie sú vhodné podmienky a nie je tam ani dostatok miesta. Zároveň po takejto činnosti pri ceste ostávalo veľa odpadu po manipulácii, ktorý tam nezriedka ostal „naveky“. Na našom sklade dokážeme využiť aj takýto odpad. Veď už niekoľko podielnikov si prilepšilo kontajnerom plným odrezkov po manipulácii.

Za kvalitnú manipuláciu dreva treba poďakovať aj dvojčlennej skupine s čelným nakladačom, ktorá túto činnosť pre nás robí. Čelný nakladač sa využíva aj na naloženie sortimentov na kamióny.

Význam tohto skladu stúpa hlavne v tomto čase, kedy sa spracováva – ťaží menej kvalitná drevná hmota (takmer 1,5 roka po kalamite) zo vzdialenejších lokalít Kotlovej a Páleníc. Veď napríklad taká vláknina určená na výrobu papiera, ako sotriment, je viac menej v kvalite paliva, ktoré dávame pre podielnikov, ale jej cena je dvojnásobná oproti palivu pre podielnikov! V súčasnosti na sklade dreva vyrábame 5 – 7 druhov sortimentov v závislosti od kvality rozmerov a aktuálnych požiadaviek trhu. Za dobu prevádzky skladu, čiže tri mesiace, bolo na sklade zmanipulované 6 738,96 m3 dreva.

Súbežne s výstavbou skladu v areáli RD sme upravili a spevnili aj skládky pozdĺž cesty Beňová, ktoré boli rozbité po kalamite. Prečistili sa tiež priepusty a upravili výjazdy ciest na tieto skládky. Veď tí podielnici, ktorí sa radi po našich cestách prevezú na bicykli, si to určite všimli. V neposlednom rade sa odberom štrkovej lavice z rieky Belá v okolí mosta do Pribyliny znížilo aj ohrozenie mosta pri povodni. Takže prínosy akcie manipulačno – expedičný sklad boli mnohé.

K 30.9. bolo od začiatku roka spracované 19 129,50 m3 kalamitného dreva, čo bol zhruba aj náš predpoklad pre rok 2015. Do konca roka 2015 určite ešte pár tisíc m3 kalamitného dreva pribudne v závislosti od počasia a my budeme môcť povedať, že kalamita je spracovaná na cca 90 %. Na 100 % to však nebude nikdy.

Koncom tohto roku sa začal „ukazovať“ lykožrút smrekový v podobe uschýnajúcich smrekov. Horšie to bude určite na jar budúceho roku. Tento suchý rok smreku neprial. Smrek je drevina náročná na vlahu a preto si nemohol vybudovať dostatok obranných látok proti lykožrútovi – živice, ktorou, keď ho lykožrút napadne, ho zaleje.

V pestovnej činnosti sme pokračovali v uhadzovaní haluziny na kalamitných plochách a vyžínaní buriny okolo sadeníc. Jesenné zalesňovanie sme sa rozhodli v tomto roku nerealizovať kvôli nedostatku vlahy.

V posednom období sme pracovali na niekoľkých projektoch, ktoré by mohli do urbárskej pokladnice priniesť nemalé finančné prostriedky, ktoré nám pomôžu lepšie sa vysporiadať s následkami minuloročnej kalamity. Dúfam, že na valnom zhromaždení v roku 2016, budem môcť hovoriť už o konkrétnych sumách.

 

 
Ďakujem

Ing. Vladimír Zubček
predseda PSBU L. Kokava


Vytvorené: 4. 9. 2017
Posledná aktualizácia: 4. 9. 2017 10:03
Autor: Správce Webu