Navigácia

Obsah

PRÍSPEVOK PREDSEDU PSBU OBCE LIPTOVSKÁ KOKAVA DO KOKAVSKÝCH AKTUALÍT Z 18.3.2018

Typ: ostatné
PRÍSPEVOK PREDSEDU PSBU OBCE LIPTOVSKÁ KOKAVA DO KOKAVSKÝCH AKTUALÍT Z 18.12.2017

Vážení podielnici, občania.                          

   Prichádzajúca jar je vždy predzvesťou zmeny. Zima stráca svoju vládu nad krajinou a život vo všetkých svojich formách dáva najavo, že znovu nadišiel jeho čas. Vždy nanovo sa na lúkach rozzelená tráva a stromy nadobudnú sviežu zelenú farbu, teda aspoň tie listnaté. Ihličnaté dreviny - hlavne smrek - je v posledných rokoch na tom čoraz horšie. Prečo - sa jednoznačne povedať nedá. O príčinách už bolo popísané mnoho a najhoršie je, že sa k tejto téme v poslednú dobu vyjadrujú ľudia, ktorí nedisponujú odbornosťou, ktorá by ich k tomu oprávňovala !

   Ako som povedal – jar je predzvesťou zrodu nového života. No jar posledných rokov vnímam skôr ako čas, kedy v minulosti krásne zelené smrekové porasty, ktoré sú v Tatrách prirodzené, sa už zo svojho zimného spánku neprebudia a ich predošlú zelenú farbu života nahrádza sivá farba – farba „neživota“. Je ľahko o týchto veciach hovoriť a kritizovať lesníkov za to, že takto vyschnuté porasty asanujú – rúbu, ale ťažšie je prevziať za to aj zodpovednosť. Vlastníci lesa, či jeho správcovia túto zodpovednosť majú. Veď nakoniec je nám daná zo zákona. A ako túto zodpovednosť lesníci napĺňajú? Každú jar vysadia na takto vyťažených plochách doslova státisíce nových stromčekov, ako základ budúceho lesa. A pevne verím, že keď nám pomôže aj príroda, tak za niekoľko desaťročí budú môcť naše deti či vnúčatá zasa obdivovať krásny a možno aj pestrejší a zdravý zelený les.

   Čakajú nás sviatky jari – veľkonočné sviatky. Pre nás kresťanov sú pripomienkou znovuzrodenia – zmŕtvychvstania. A tak je to aj s lesom. Keď mu človek pomôže, zasa sa rozzelenajú úbočia našich hôr a nový Hviezdoslav bude môcť ospevovať ich krásu.

   Na záver mi dovoľte popriať všetkým pekné veľkonočné sviatky.

 

Ďakujem

 

Ing. Vladimír Zubček

predseda PSBU obce  Liptovská Kokava


Vytvorené: 9. 4. 2018
Posledná aktualizácia: 9. 4. 2018 9:30
Autor: Správce Webu