Navigácia

Obsah

PRÍSPEVOK PREDSEDU PSBU

Typ: ostatné
Príspevok predsedu PSBU obce Liptovská Kokava do Kokavských aktualít zo dňa 25.3.2021

 

 

Vážení podielnici, občania.

   V čase písania môjho príspevku do Kokavských aktualít (18.3.2021) sa vonku miešajú zvyšky starého snehu s „novým popraškom“. Nočné teploty bývajú pod 0 °C a cez deň to tiež ešte nevyzerá na jarné práce. Proste kalendár ukazuje, že už je jar, ale skutočnosť (realita) nás ešte stále núti používať zimné odevné doplnky. A tak mi to príde aj v súčasnom reálnom živote. Nevieme na čom sme.

   Nie je to tak dávno, keď sme chceli „porúčať prírode“, ale ako sa zdá, príroda hrá svoju hru a my by sme sa ju tiež mali naučiť hrať. No nie sa snažiť vyhrať, ale uhrať čestnú remízu.

   Les poskytoval odpradávna človeku úkryt, drevo, potravu a niekedy aj domov. A práve v týchto ťažkých ,,covidových časoch“ zasa ľudia nachádzajú „útechu“ a duševné pookriatie v prírode a hlavne v lese. Do budúcna budú lesy nadobúdať čoraz väčší význam, no nie hlavne ako zdroj príjmu za drevnú surovinu, ale ako zdroj ostatných - trvalo udržateľných pôžitkov pre človeka a aj vlastníka toho lesa. Keď otočíme kohútikom a z neho vytečie prúd chladnej čistej vody, tak by sme si nemali spomenúť len na vodárov, ale hlavne na zdroj tejto tekutiny – les. A je mi smutno, keď sa „poniektorí vlastníci“ pozerajú na svoje lesné vlastníctvo len cez priezor eura.  Pôda sa dá predať len raz. Preto neurobme chybu, aby sme za ňu nezaplatili v podobe drahej vody a nemožnosti sa kedysi vo svojom lese poprechádzať.

   Od májovej vetrovej kalamity v roku 2014 uplynulo už takmer 7 rokov. Z lesníckeho hľadiska je to doba – lehota, po uplynutí ktorej by na ploche po spracovanej kalamite mal byť zabezpečený mladý lesný porast. Takéto plochy (Trsteník, Kotlová, Pálenice,...), ktoré vidíte priamo z Kokavy, alebo pri prechádzkach ponad družstvo sa na prvý pohľad zdajú ako rozsiahle holiny. No keď bude počasie priaznivejšie aj na dlhšie prechádzky, či už pešo, alebo ešte lepšie na bicykli, tak si zájdite na Trsteník, alebo Pálenice a zistíte, že tieto, na pohľad „holé“ plochy, sú už obsadené tisíckami mladých stromčekov rôznych druhov drevín, ako sú smrekovec opadavý, borovica lesná, smrek obyčajný a v oplôtkoch mimo dosahu zvery jedľa biela a mnohé iné - brezy, jelše, vŕby, jarabina, ale aj jaseň či dokonca dub. Je to doslova budúcnosť našej čistej vody z vodovodných kohútikov. Nedopusťme stav, aby pri otázke našich detí, alebo vnúčat v budúcnosti, „že čieže sú to tie hory hore“, sme museli odpovedať „veruže chlapče (či dievča) ani neviem“. Lebo auto po pár rokoch stratí hodnotu a spomienky na dovolenku tiež po čase vyblednú ! Do týchto nových mladých lesov boli investované státisíce. A môže nám slúžiť ku cti, že nie zbytočne. Vážme si preto toto bohatstvo, aby sa ním mohli popýšiť aj naši potomkovia a tak, ako aj my, aj oni sa mohli bez obmedzení v ťažkých časoch poprechádzať v lesoch a oddýchnuť si v nich od každodennej reality.

   Keďže pandemická situácia je podobná ako minulý rok, tak Zhromaždenie vlastníkov lesov PSBU obce Liptovská Kokava prebehne aj tento rok korešpondenčnou formou. O všetkom Vás, vážení vlastníci, budeme včas informovať cez našu webovú stránku (www.urbarkokava.sk) a všetky podklady a potrebné informácie Vám budú doručené samozrejme aj poštou. Aj keď bol  minulý rok po každej stránke náročný, tak výsledok hospodárenia v spoločenstve nám umožní opäť vyplatiť podielnikom dividendy takmer na úrovni minulého roku. Ale to musíte najprv odobriť Vy, podielnici, v korešpondenčnom hlasovaní.

   Na záver môjho príspevku Vám prajem hlavne zdravie a pokojné prežitie veľkonočných sviatkov v kruhu svojich najbližších.

Ďakujem

Ing. Vladimír Zubček

predseda PSBU obce Liptovská Kokava

 


Vytvorené: 25. 3. 2021
Posledná aktualizácia: 25. 3. 2021 7:15
Autor: Správce Webu